W jaki sposób grillować, aby produkty na grilla były zdrowe?
2020-04-27
#ZostanWZdrowiu
Spędzamy czas z rodziną w domu. Cały czas wymyślamy sobie nowe zajęcia. Pogoda coraz bardziej zachęca nas do grillowania. Wszyscy lubimy grillować – w tym wyjątkowym czasie, oczywiste jest, że w węższym gronie. Nie znaczy to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z tej przyjemności.
Nasuwają się jednak pytania:
- Czy grillując dbamy o swoje zdrowie?
- Czy wiemy, co grillować?
- Czy mamy zdrowe nawyki żywieniowe?
- Czy produkty, które grillujemy są do tego przeznaczone?
- Czy w trakcie grillowania nie wytwarzają się substancje rakotwórcze?
Zatem jak grillować, aby nasze potrawy były zdrowe?
Chcąc znaleźć odpowiedzi na nurtujące nas pytania, warto poznać zasady, o których zawsze powinniśmy pamiętać podczas grillowania.
- Grill powinien być rozpalony odpowiednio wcześniej, aby żar, nie był zbyt gorący. Musimy mieć na uwadze, aby maksymalna temperatura, na grillu nie przekraczała 300ᴼ C.
- Ustawiajmy ruszt wysoko w górnej części grilla, nie tuż nad węglem.
- Wybierzmy odpowiedni moment rozpoczęcia grillowania, gdy płomień przygasł, a na grillu pozostał lekki żar przyprószony popiołem.
- Wybierajmy do grillowania dobrej jakości produkty – mięso nietłuste, wędliny niepeklowane o niskiej zawartości tłuszczu. Nie powinniśmy dopuszczać do sytuacji, kiedy tłuszcz zaczyna kapać na węgiel. Wtedy właśnie powstaje dym, który zawiera niebezpieczne dla naszego zdrowia WWA. Są to wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, głównie benzoapiren, będące substancjami szkodliwymi dla zdrowia, dla których Unia Europejska określiła dopuszczalne stężenie w produktach spożywczych. Świadome i rozważne grillowanie chroni nas przed negatywnymi ich skutkami.
- Nie grillujmy produktów peklowanych oraz takich, które zawierają zbędne dodatki (fosforany E450 i 451, karagen E407, glutaminian sodu E 621, węglan E500, azotyn sodu E250). W trakcie grillownia kiełbasy, która zawiera azotyn sodu (E250), a jest to 95% kiełbas polecanych na naszym rynku na grilla, powstają rakotwórcze nitrozoaminy.
- Zbyt wysoka temperatura grillowania i zbyt długi jego czas powodują również zwęglenie mięs, grzanek oraz warzyw. Pamiętajmy, że wtedy zachodzą zmiany w białkach i cukrach, co doprowadza do wytworzenia szkodliwych substancji, takich jak heterocykliczne aminy atromatyczne oraz akrylamid, który m.in. jest przyczyną nowotworów przewodu pokarmowego oraz uszkadza układ nerwowy, gdyż jest neurotoksyną. Zbyt intensywne i długie grillowanie powoduje wyparowanie wody z produktu, który grillujemy, przez co staje się on mniej smakowity, suchy i zbyt słony.
Stosując powyższe zalecenia, w czasie grillowania otrzymamy potrawy bez dodatkowego tłuszczu, których kwintesencja smaku oczaruje nasze kubki smakowe, ale przede wszystkim – będą one dobre dla naszego zdrowia!