Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Przechowywanie naszych wędlin

2020-03-20
Przechowywanie naszych wędlin

Dziś prezentujemy Wam kilka istotnych uwag na temat przechowywania naszych wędlin w taki sposób, aby nie straciły swoich walorów smakowo-zapachowych w lodówkach.

Wiemy, że produkujemy bardzo dobre pod względem jakości wyroby ze specjalnego surowca. Ważne jest więc, aby były właściwie przechowywane i cieszyły wszystkich swoją jakością jak najdłużej.

Najczęściej popełniane błędy

Do najczęściej popełnianych błędów należą:

  • wkładanie do lodówki wędlin zawiniętych w papier ze sklepu – papier jest impregnowany od środka co uniemożliwia odparowanie wilgoci; wręcz przeciwnie – zatrzymuje ją, tymczasem wilgoć w nadmiarze jest idealną pożywką do rozwoju niepożądanej mikroflory;
  • upychanie wędlin w ciasnym kącie lodówki z innymi produktami, bez zapewnienia im odpowiedniego ruchu powietrza wokół, co nie pozwalana na ich delikatne dojrzewanie;
  • utrzymywanie w lodówce zbyt wysokiej wilgotności, w wyniku czego na powierzchni produktów również osadza się wilgoć, która nie ma jak odparować; wysoka wilgotność jest główną przyczyną rozwoju niepożądanej mikroflory, powodującej często powstanie białych wykwitów kolonii bakteryjnych.

Jak przechowywać nasze wyroby

Musimy pamiętać o tym, że produkty kupione u nas są produkowane bez dodatków zapewniających zatrzymanie wody. Mięso samo w sobie zawiera ok 75% wody. Podczas procesów technologicznych spora jej część zostaje usunięta, o czym mówią nam etykiety, na których zaznaczamy, że np. do wyprodukowania 100 g danego wyrobu zużyto 136 g mięsa. Jednak nawet w tej sytuacji spora część wody w produkcie zostaje i może być w nim przytrzymana tylko przez naturalną zawartość białka, ponieważ białka, które zostały poddane obróbce termicznej mają ograniczoną możliwość utrzymania wody. Ma więc ona prawo wydostawać się na zewnątrz.

Zatem zwłaszcza w tym momencie, należy pamiętać o właściwym traktowaniu takich wyrobów:

  • zawsze należy je przechowywać w dość suchym i przewiewnym miejscu;
  • nie powinny być stłoczone w lodówce z innymi produktami;
  • jeśli po wyjęciu z opakowania stwierdzamy, że produkt jest wilgotny na powierzchni, należy go wytrzeć ręcznikiem papierowym i dopiero wtedy włożyć do lodówki; dotyczy to zarówno wędlin parzonych jak i dojrzewających;
  • jeśli zakupiliśmy produkt zapakowany VACUM i po wyjęciu z opakowania zauważamy, że jest wilgotny, wówczas również należy go przetrzeć do sucha i dopiero wtedy schować do lodówki.

Na produktach dojrzewających często może pojawić się delikatny biały nalot. Jest to proces naturalny, spowodowany wysychaniem produktu, a co za tym idzie jego tzw. „wysalaniem”. Produkt zawiera bowiem sól oraz związki mineralne, które wydostają się na zewnątrz wraz z odparowaniem wody. Jeśli chcemy ten proces przerwać wówczas najlepiej jest przetrzeć produkt ręcznikiem papierowym delikatnie namoczonym w oleju lub oliwie. Usuwamy wówczas nalot, a jednocześnie zabezpieczamy produkt przed dalszym wysalaniem poprzez pokrycie go warstwą ochronną tłuszczu. Należy jednak pamiętać o tym, że ilość oleju powinna być naprawdę niewielka.

Zaufane Opinie IdoSell
4.56 / 5.00 25 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-05
Obsługa super. Szybko, solidnie. Tak trzymać.
2024-04-03
Zamówienie dostarczone zgodnie z ustaleniami, produkty smaczne
pixel