Polscy hodowcy zwierząt, stosują coraz to większe ilości antybiotyków!
Z oficjalnych danych wynika, iż polscy hodowcy zwierząt, stosują coraz to większe ilości antybiotyków!
Wyniki tych badań porażają – zawartość antybiotyków w mięsie dostępnym w Polsce jest coraz wyższa.
Europejska Agencja Leków (EMA), wykazała, że stosowanie antybiotyków w hodowli zwierzęcej UE zwiększyło się o około 30% w latach 2010 – 2017 konfrontując to z wynikami badań przeprowadzonych wcześniej.
Mięso w Polsce jest pełne antybiotyków
Kraje, dbające o zdrowie swoich obywateli, permanentnie ograniczają stosowanie w hodowli zwierzęcej szkodliwych dla ludzkich organizmów leków oraz chronią glebę i wody gruntowe, przed przenikaniem pozostałości szkodliwych substancji. Z przykrością musimy odnotować, że mięso pochodzące z naszego kraju, znajduje się na końcu tej listy i podąża w przeciwnym kierunku, niż proekologiczna część UE.
Podczas gdy w zgodzie z nowymi trendami, w większości krajów UE stosowanie szkodliwych dla naszego zdrowia leków przez hodowców zwierząt sukcesywnie się ogranicza, bardzo negatywnie prezentują się dla Polski nowe dane EMA. Okazuje się bowiem, że pochodzące z naszego kraju mięso zawiera coraz większe ilości antybiotyków!
90% hodowli zwierzęcych w Polsce podaje zwierzętom preparaty bakteriobójcze w nadmiarze i długoterminowo dla zwiększenia zysków i ograniczenia kosztów, ponieważ niektóre antybiotyki przyśpieszają wzrost zwierząt, jednocześnie skutecznie hamując ich apetyt.
Konsekwencje związane z korzystaniem z antybiotyków w produkcji mięsa
Efektem jedzenia mięsa lub wędlin wytworzonych z taką ilością antybiotyków jest uodparnianie się organizmu na nie. W tej sytuacji człowiek, aby uzyskać ochronę przed bakteriami, w razie infekcji musi zwiększać dawki przyjmowanych leków lub ich rodzaje. To natomiast prowadzi do coraz niższej skuteczności leczenia i częstszych infekcji.
EMA na podstawie danych przekazywanych przez poszczególne kraje Europy, dotyczących sprzedaży preparatów przeciwbakteryjnych w segmencie zwierząt hodowlanych, wykazała, że mięso w Polsce jest fatalnej jakości!
Oficjalny raport uświadamia, co w Polsce znaczy zdrowe odżywianie. W Kraju nad Wisłą, w 2017 r zużyto 165,2 mg antybiotyków w przeliczeniu na 1 kg masy zwierząt hodowlanych, co daje:
- 4 razy więcej stosowania antybiotyków niż w Danii,
- 3 razy więcej niż w Holandii,
- 2 razy więcej niż w Niemczech,
- 55 razy więcej niż w Norwegii!
Są to ogromne ilości leków, które w ogóle nie powinny znajdować się w mięsie!
Wędliny bez antybiotyków w Pieczone&Wędzone
Pieczone&Wędzone obrało inną drogę. Naszą misją jest produkcja zdrowych, naturalnych i smacznych wędlin.
Od samego początku postawiliśmy na współpracę z GoodValley – jedyną firmą na polskim rynku posiadającą certyfikowane stado, wyhodowane bez stosowania antybiotyków w trakcie wzrostu trzody. Dlatego nasz surowiec jest inny niż ten, z którego powszechnie produkuje się wędliny. Był to ruch gruntownie przemyślany. Dzięki temu, że dysponujemy jedną z najzdrowszych wieprzowin w Polsce, produkujemy wędliny inne niż wszystkie na rynku.
Pieczone&Wędzone to wędliny, które chce się jeść. Są wolne od GMO, antybiotyków, nastrzykiwania zarówno wodą jak i chemią, bez barwników oraz alergenów. Przygotowywane tradycyjnie, przy użyciu naturalnych przypraw, z wykorzystaniem bezpiecznego, tradycyjnego wędzenia, którego dym nie przekracza dolnej granicy WWA ustalonej przez Unię Europejską i peklowanego z obniżoną o 50% ilością peklosoli/azotynu sodu w stosunku do dopuszczonej przez Unię Europejską.
Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości sukcesywnie będzie przybywać świadomych Konsumentów, dla których zdrowie najbliższych oraz własne jest nadrzędne. Marka Pieczone&Wędzone przykłada do tego również swoją cegiełkę – jedzmy rzadziej, ale zdrową i smaczną wędlinę – zgodnie z zaleceniami WHO – niż często i złej jakości.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego www.pieczoneiwedzone.pl
Bibliografia:
1. Jak nam szkodzą antybiotyki w mięsie?[dostępny online]: https://zdrowie.radiozet.pl/W-zdrowym-ciele/Zdrowe-zywienie/Zasady-zywienia/Jak-nam-szkodza-antybiotyki-w-miesie; 13.10.2020
2. Metronidazol [dostępny online]: https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=557; 13.10.2020
3. Polskie mięso jest pełne antybiotyków. Zawiera ich coraz więcej. [dostępny online]: https://kobieta.onet.pl/zdrowie/antybiotyki-w-polskim-miesie-alarmujace-dane/cstz98p; 13.10.2020